company logo
company logo

Generální partnerPartneřiProjekty

Spolupracujeme

Hlavní strana Ženy Aktuality Ztráta v MOL lize není tragická, říká prezident klubu Richard Toman

Ztráta v MOL lize není tragická, říká prezident klubu Richard Toman PDF Tisk Email
Napsal uživatel kzr   
Pondělí, 03 Prosinec 2018 10:49

 

Házenkářkám Slavie Praha patří po podzimní části MOL ligy, po devíti odehraných kolech, osmá příčka v tabulce. Mezi českými kluby je šestá, tři body za postupem do play-off. „To se nejeví tak tragicky, jak to na první pohled vypadá,“ říká v rozhovoru prezident DHC Slavia Richard Toman. Vysvětluje v něm také situaci kolem zářijové výměny trenéra, proč momentálně není žádná hráčka Slavie na mistrovství Evropy ve Francii, mluví také o budoucnosti. Již tento týden odletí tým na turnaj do Ruska, v příštím týdnu ho čeká čtvrtfinále Českého poháru.

 

Slavia prožila turbulentní půlrok. Angažovala zahraničního trenéra Kuzmanoského z Makedonie, ale po třech měsících s ním ukončila spolupráci. Tým je v tabulce MOL ligy po devíti kolech osmý, šestý mezi českými kluby, tedy mimo postupové pozice pro play-off. Jaké byly původní představy?

Představa je jedna věc a realita druhá. Když jsme plánovali letošní sezonu, počítali jsme s oživení tréninkového procesu novými podněty a přístupem od balkánského trenéra. To se v plné míře nenaplnilo, i když pochopitelně nějakou stopu v družstvu Makedonec Kuzmanoski zanechal. Ani on ani my jsme ovšem nemohli předpokládat nenormální počet zranění u stěžejních hráček a z toho vyplývající změny v herní koncepci v podstatě týden před zahájením soutěžního ročníku.

 

Proč družstvo nefungovalo a jeho hra nebyla taková, jaké se u tradičních medailistek z MOL ligy a finalistek českého play-off očekává?

Částečně je to zodpovězeno v předcházející otázce. K dalším zraněním a tedy změnám v sestavě došlo v průběhu prvních kol MOL ligy. To, co natrénoval Kuzmanoski, tak nyní nebylo možné praktikovat. Přidaly se problémy v komunikaci a interpersonálních vztazích a bylo nutné situaci okamžitě řešit.

 

Jan Salač vystřídal na konci září Kuzmanoského. Splnil očekávání? A zůstane u týmu i pro druhou část sezony?

Honza převzal družstvo týden před utkáním s Pískem a nenajdete mnoho trenérů, kteří by na horkou slávistickou půdu v této situaci vstoupili. Ztráta bodu v Písku lze jednoznačně přičíst nezvládnuté mentální připravenosti týmu. Trenér očekával, že utkání musíme i v oslabené sestavě jasně vyhrát a hráčky se domnívaly, že nový trenér „vymyslí“ taktiku, se kterou se dá vyhrát při polovičním nasazení. Ale to už jsme si rozebrali, vyříkali a je to doufám za námi. Vyjádřit se k personálnímu obsazení pro příští sezonu je předčasné, ale Jan Salač je obeznámen s tím, že jsme kromě Kuzmanoského jednali i s dalšími dvěma zahraničními trenéry. Oba jsou připraveni, respektive spolu s Honzou všichni tři.

 

Klub také angažoval makedonskou brankářku Mateju Safinovanou a brazilskou spojku Julianu Borges Limaovou. S nimi jste spokojení a naplnily vaše představy o posilách, tedy, že musejí být lepší než české hráčky?

Zde bych se rád vyjádřil k pojmům „posily“, protože se s otázkami na tyto dvě hráčky setkávám poměrně často. Kdybychom sháněli do týmu posily v tom smyslu, jak je chápe sportovní veřejnost, tak by to byla určitě jiná jména. Ale to je o jiných finančních podmínkách a možnostech. My se bavíme o doplnění, zopakuji a zdůrazním doplnění kádru po odchodu brankářky Kudláčkové a ukončení kariéry Kvášové-Kutlvašrové. Na tyto dva posty jsme podle mého názoru našli v našich ekonomických možnostech nejvhodnější osoby. A jsem rád, že tady jsou. Dohromady pak máme v klubu dobře poskládaný tým, který by měl, pokud budou všechny hráčky zdravé, hrát o medailové pozice.

 

Po dlouhé době není žádná z hráček Slavie Praha v nominaci reprezentačního trenéra na mistrovství Evropy? Ukazuje to něco? Nebo je to jen náhoda?

Na ME je v sestavě pět hráček, které dlouhodobě oblékaly slávistický dres. V přípravě reprezentantek na letošní sezonu měla být i Veronika Galušková. Ta se ovšem v pohárovém utkání v Rumunsku nešťastně zranila a musela se podrobit operaci. V současné době sice nastupuje k utkáním v MOL lize, ale není schopná hrát s maximálním nasazením, tréninky i utkání končí v bolestech a s pláčem. Jeden ze šesti šroubů, kterými má operované levé zápěstí se protlačil na kloubní pouzdro a způsobuje velkou bolest. Bohužel se šrouby mohou vyndat až v polovině prosince. O tom jsme informovali reprezentačního trenéra Bašného, který tak po dohodě nezval Veroniku na reprezentační srazy. Do budoucna si říkají o vyzkoušení v širší nominaci i jiné hráčky, trenér o nich jistě ví a sleduje je…

 

Jaké jsou priority a cíle pro čtvrtfinále Českého poháru a zbývajících jedenáct kol základní části MOL ligy?

Čtvrtfinále hrajeme se Sokolem Písek, a to doma na Slavii v sobotu 15. prosince od 19 hodin. Pochopitelně cílem je postoupit do finálové čtyřky. Hrajeme doma, jsme silnější a také sehranější, než tomu bylo v Písku. Dalším cílem je postup do finále. Pokud bychom hráli finále Českého poháru a někdo z finalistů by pak následně vyhrál českou ligu, měli bychom v předstihu zajištěn Evropský pohár v příští sezoně. Pokud se týká MOL ligy, my jsme oproti jiným sezonám zase tolik neztratili. V minulých sezonách jsme také venku prohráli s Porubou, Šalou a Mostem, ale porazili jsme vždy Písek i Zlín, takže ztráta těchto dvou bodů se z dlouhodobého hlediska nejeví tak tragická, jak to na první pohled vypadá. Klopýtli jsme v minulosti také, zrovna tak i letos jiné interligové týmy.

 

Před pohárovým duelem 15. prosince doma proti Sokolu Písek zamíří celek do Moskvy na kvalitně obsazený turnaj. Jak jste se na něj dostali a čekáte, že účast na něm bude skutečně přínosná?

Situaci, kdy nemáme v reprezentačním týmu na vrcholné akci ani jednu hráčku, nepamatuji téměř 15 let, o důvodech jsem už hovořil. Má to pro nás neobvyklou výhodu v tom, že se můžeme téměř komplet připravovat na druhou fázi soutěže. Přijali jsme tedy pozvání na turnaj do Zveningorodu. Budeme hrát s ruskou juniorskou reprezentací, domácí Zvezdou Zveningorod a černohorskou Buducností Podgorica. Ruské juniorky známe, viděli jsme je na turnaji v Břvích. Buducnost hraje dlouhodobě Ligu mistryň, ale na turnaji bude oslabená o základní osu týmu, která tvoří reprezentaci Černé Hory a je nyní ve Francii na ME, takže by měly být hratelné. J A Zveningorod byl v loňské sezoně vyřazen ve třetím kole EHF poháru Baníkem Most, letos vypadl opět ve třetím kole stejného poháru jen díky horšíme vzájemnému skóre o tři branky s rumunskou Magurou, která zase vyřadila nás.

 

Poletí do Moskvy kompletní tým, tedy i všechny zahraniční hráčky? Neměla některá z házenkářek problémy s vízy?

Poletí 14 hráček, tedy všechny zdravé, nezraněné a bez Brazilky Borges. Vyřízení víz mělo samozřejmě nějaké trvání a neobešlo se bez drobných komplikací, ale nakonec vše dobře dopadlo. Makedonie má s Ruskem bezvízový styk.

 

Co kromě házené hráčky a celou výpravu v Moskvě čeká?

Odlétáme ve čtvrtek 6. prosince, turnaj se hraje pátek až neděle. Zveningorod leží zhruba 70 kilometrů západně od Moskvy, takže jsem domluvil ještě jedno utkání v pondělí s týmem LUČ Moskva. Samozřejmě bude záležet na zdravotním stavu hráček po víkendovém turnaji, rozhodneme se až na místě. Pro vedení týmu nejde pouze o sport, ale máme v Moskvě i několik obchodních jednání. Stále se nám nedaří podepsat smlouvu s generálním partnerem klubu. Jsem proto rád, že patronaci nad naší cestou do Moskvy převzal pan Vítězslav Pivoňka, velvyslanec České republiky v Rusku, který nás pozval na prohlídku ambasády a večeři. Mimo to budeme v Českém domě jednat i s několika dalšími subjekty ohledně vzájemné spolupráce. Do Prahy přiletíme v úterý večer.

 

Aktualizováno Pondělí, 03 Prosinec 2018 10:53
 

Navštivte nás:
Založeno na Joomla!. Designed by: free hosting ftp value hosting Valid XHTML and CSS.