company logo
company logo

Generální partnerPartneřiProjekty

Spolupracujeme

Hlavní strana Ženy Aktuality Vedení Slavie je s druhým místem v MOL lize spokojené, kazí ho obscénní gesto hráček Mostu

Vedení Slavie je s druhým místem v MOL lize spokojené, kazí ho obscénní gesto hráček Mostu PDF Tisk Email
Napsal uživatel kzr   
Středa, 22 Květen 2019 10:54

 

„Je to každopádně úspěch,“ tak hodnotí prezident DHC Slavia Praha Richard Toman druhé místo v české části MOL ligy. Pražanky ve finále play-off opět podlehly hráčkám Baníku Most. V obsáhlém rozhovoru pro klubové stránky Toman hovoří o problémech v sezoně, o výměně trenérů, ale i o budoucnosti. V souvislosti s ní padá jediné slovo: Titul! Zaútočit na něj chtějí slávistky s obměněným kádrem již v příští sezoně. Ještě před tím však vedení DHC Slavia hodlá řešit nechutné nesportovní gesto hráček Baníku Most, především Lucie Mikulčíkové, po vítězném finále.

 

Po nevydařené první polovině soutěže jste nakonec skončili, dá se říci už tradičně, na druhém místě mezi českými družstvy. Jak hodnotíte uplynulou sezonu?

Sezona nezačala oslnivě, výhra o gól v Plzni, odchod makedonského trenéra Rubina Kuzmanoského, následovala remíza v Písku. Do toho neobvykle mnoho zranění, další přibývala s postupem do dalších kol Poháru EHF. V lednu už nenastupovala brazilská spojka Juliana Borgesová-LImaová, obnovilo se vleklé zranění u Veroniky Galuškové, zároveň uvnitř družstva došlo k rozkolu a vytvořily se dvě tři skupinky hráček, které se takzvaně nemusely. Prostě těch problémů bylo najednou dost na to, abychom předváděli hru, na jakou jsme byli zvyklí a která přinášela dříve snadnější vítězství.

 

Takže druhé místo považujete za úspěch?

Stejně jako na Slovensku dominují Michalovce, tak v Česku je dlouhodobě jasným favoritem už před začátkem soutěžního ročníku Baník Most. Kdo tohle vyvrací, lže si do vlastní kapsy. Ostatní družstva v české lize se mohou pokoušet občas Most porazit a získat „nečekané“ body. Pokud Baník není v optimální formě, což se stává opravdu zřídka, tak se to i může podařit. Ale rovnocenného soupeře Mostečtí tady doma nemají. Takže finálová utkání jsou vždy pokusem přichystat favoritovi co nejtěžší zkoušku v obhajobě titulu. Letos jsme absolutně spokojeni, myslím, že naše děvčata nedala kůži zadarmo a zejména ve druhém utkání v Mostě ukázala, že kvalitně trénujeme a že házenou hrát umíme. Možná kdyby nechyběla zraněná Galušková, tak… Ale to jsou ta kdyby. Každopádně cíl, kterým byl postup do play off, jsme splnili a z hlediska již řečených problémů je to každopádně úspěch.

 

Dá se očekávat v blízké budoucnosti, že by Baník Most někdo vystřídal na prvním místě v české ženské házené?

V Mostě mají možnosti, o kterých v jiných klubech jen sní. A není to jen o rozpočtu, ten jejich například náš několikanásobně převyšuje. Finančně si mohou dovolit „přetáhnout“ do klubu nejen nejlepší hráčky z českých a slovenských klubů, ale zároveň profesionální pracovníky v zázemí klubu jako jsou lékaři, fyzioterapeuti, maséři a další. Lví podíl na posledních čtyřech titulech pak má trenér Peter Dávid, absolutní profesionál se zkušenostmi z německé bundesligy. Toto si žádný z českých klubů dovolit nemůže… Shrnul bych to vět, kterými do komentuje naše asistentka Petra Vítková, který v Baníku sama působila: „Do Mostu se jdete živit házenou a k tomu je možné studovat, do Slavie jdou studentky, které si chtějí zahrát házenou.“ J Ale abych odpověděl na otázku. Zatímco v poledních šesti letech jsme měli za cíl postup do play off a pak už jen doufali ve finále, pro příští sezonu jsme si vytýčili jasný cíl: Titul!

 

Znamená to, že budete výrazně posilovat kádr?

Proč výrazně? Vždyť jsme již šestkrát za sebou hráli finále. A to není málo. Víme, že kádr doplnit musíme, protože do Dánska míří brankařka Mateja Serafimová, mimo Česko jde i další gólmanka Michaela Hillebrandová, na Slovensko se vrací Martina Tulipánová, do zahraničí odchází i Tereza Chovancová. Už během sezony odešly Motejlová, Vagaská a Borgesová-Limaová. Družstvo doplníme o vhodné somatotypy a hlavně morálně odolné hráčky. V zápasech jako s Mostem bylo vidět, že nám chybějí typy „zabijáků“, hráček, jako je třeba Lucia Mikulčíková, tedy abnormálně vyhecovaných, které dokáží nabudit a strhnout ostatní k absolutnímu výkonu. Má to však i druhou stranu mince. Když jsem viděl video, kde si tato hráčka, maminka ročního dítěte, nevhodným gestem jakoby vytírá přirození slávistickou ponožkou se slávistickou hvězdou, jsem rád, že takhle pokleslá morální individua a primitivy v klubu nemáme!

 

Mostecké video z facebooku pohoršilo vedení DHC Slavie Praha. Budete tento morální kolaps nějak řešit?

To v tuto chvíli nevím. Já osobně jsem ho viděl hned po skončení utkání a vím, jak se slavila vítězství s největšími rivaly ještě z dob, kdy jsem sám hrával. Jenže tohle video je veřejně sdílené, jedná se o absolutní nechutné pohanění symbolu našeho klubu, klubu, který letos slaví 100 let od založení házené. Kde byli Černí andělé před 10 lety? Co znamenají v současné házenkářské evropské elitě? My jako sportovci jejich sílu akceptujeme, byl jsem mezi prvními, kdo krátce po zápase soupeři a představitelům klubu gratuloval s tím, že titul po právu získal nejlepší český házenkářský klub současnosti. Ale tohle je prostě přes čáru! Sejdeme se s výborem klubu a probereme tento nechutný nesportovní čin a připravíme odpovídající reakci. Jsem bytostně přesvědčen, že toto odsoudí i slušní funkcionáři a fandové z Mostu.

 

 

Proslýchá se, že k týmu Slavie přijde nový trenér…

Toto téma je živé již několik let a také tak dlouho aktuální. Na první pohled to může vypadat, že nejsme s prací těch předchozích trenérů spokojení, ale opak je pravdou. Kritika ohledně výměny trenérů přichází od osob, které neznají klubovou práci nebo které nepřejí slávistické házené nic dobrého. Pokud se chceme přibližovat k profesionálnímu řízení a vedení klubu a družstva, musíme mít profesionálního trenéra. To je naše priorita bez ohledu na nedostatek financí. Tuto cestu jsme začali před čtyřmi roky angažováním mladého a perspektivního trenéra Tomáše Hlavatého. Dnes je Tomáš v ruském Rostově na Donu a spolu se španělským trenérem Ambrosem Martínem má ve vitríně několik pohárů vítězů Ligy mistryň, letos prohráli finále o gól s Györem. V dalších letech už se jednalo o kompromis, kdy jsme řešili nedostatek finančních prostředků, nebo angažovaní trenéři neměli licenci A, či ji měli, ale normálně pracovali, aby se uživili. Pokus o získání trenérských zkušeností z Balkánu nevyšel. Přesto takovou cestou prostě jít chceme. Po odchodu Rubina Kuzmanoského převzal tým Jan Salač a do konce sezony odvedl obrovské penzum práce, s většinou děvčat našel společnou řeč a myslím, že po nějakém čase, který ke stabilizaci kádru a herního systému potřeboval, to bylo na hře týmu vidět. Sám však přiznává, že ne vždy mohl koučovat a trénovat podle svých představ. V týmu není herní disciplína, kádr je rozdělený na skupinky. Byli bychom rádi, kdyby Honza u týmu zůstal i v příští sezoně. Záležet bude na tom, nakolik se s novým trenérem shodnou ve svých vizích. Jméno trenéra oznámíme v pátek.

 

Nastanou nějaké další změny v realizačním týmu pro příští sezonu?

Úpěnlivě sháníme vedoucího družstva, také již několik let. Celou letošní sezonu obětavě prováděla práci vedoucí družstva Petra Vítková, asistentka Jana Salače a zároveň trenérka mládeže ve Slavii. Ač nerada, kývla na tuto nevděčnou pozici a velice pečlivě ji odvedla. Rozumíme tomu, že by se ráda pochopitelně věnovala trenérské práci. Patří jí můj velký osobní dík. Oba maséři Jirka Dejl a Dušan Kožehuba zůstávají stejně jako fyzioterapeutka Lenka Ciznerová. Všem patří velké poděkování, obzvlášť v letošní sezoně měli práce nad hlavu.

 

Můžete odtajnit nějaká jména, která doplní tým na příští sezonu?

Za čtrnáct dní odlétáme na společné rekondiční a teambuildingové soustředění na Krétu, kam pojedou už některé nové hráčky, trenér a vše budeme řešit tak, abychom šli do příští sezony, co nejsilnější. Následně samozřejmě všem fanouškům házené Slavie nové hráčky představíme.

 

 

Aktualizováno Středa, 22 Květen 2019 11:38
 

Navštivte nás:
Založeno na Joomla!. Designed by: free hosting ftp value hosting Valid XHTML and CSS.