company logo
company logo

Generální partnerPartneřiProjekty

Spolupracujeme

Hlavní strana Ženy Aktuality František Urban – nový trenér DHC Slavia Praha

František Urban – nový trenér DHC Slavia Praha PDF Tisk Email
Napsal uživatel kzr   
Čtvrtek, 23 Květen 2019 08:44

 

Házenkářky Slavie Praha mají nového trenéra. Stává se jím třiatřicetiletý František Urban, který v letech 2015 až 2018 vedl v česko-slovenské MOL lize úhlavního konkurenta Iuventu Michalovce, se kterou získal třikrát za sebou tzv. treble za vítězství v česko-slovenské MOL lize, slovenský titul v play-off a Slovenský pohár. Hráčskou kariéru absolvoval v ŠKP Sečovce, se kterými se stal vicemistrem Slovenska. V prvním rozhovoru pro klubový web mluví František Urban o svých cílech v novém působišti – Slavii.

 

 

Kdy jste začal jednat se Slavií Praha? Jak dlouho jste nabídku zvažoval?

První nabídku od Slavie jsem dostal loni v září, když končil makedonský trenér pan Kuzmanoski, ale tehdy jsem nemohl, protože jsem měl čerstvě podepsanou smlouvu se slovenským svazem jako šéftrenér regionálního centra Michalovce, asistent u reprezentace žen a také v Iuventě Michalovce. Podruhé jsme se dostali do kontaktu s panem Tomanem v březnu letošního roku, kdy jsme si řekli všechny důležité věci a při dalším osobním setkání už jsem byl rozhodnutý, že tu nabídku přijmu na sto procent.

 

Jak moc vás tato nabídka oslovila a čem je pro vás působení ve Slavii zajímavé?

Oslovila mě především možnost vrátit se do MOL ligy jako hlavní trenér a pracovat s ženským A-týmem. A samozřejmě Slavia Praha je pojem, klub s historií a jeden z největších konkurentů v celé MOL lize. Když jsem dostal od Slavie druhou nabídku, řekl jsem si, že už bych ji neměl odmítnout, protože takové nabídky se přece nedostávají každý den. Navíc mě lákala možnost hrát evropské poháry.

 

František Urban podepisuje smlouvu s DHC Slavia Praha.

 

Měl jste ještě jiné nabídky?

Vlastně jen ze Slovenska a šlo o pokračování u mládeže. Takže volba byla jednoduchá.

 

Poslední tři roky jste vedl Iuventu Michalovce, vzájemné zápasy se Slavií patřily k vyhroceným. Už se emoce uklidnily? Přicházíte s čistým stolem?

Ano, žádná negativní stopa není a nebudu. Mluvit jsem o tom i s panem Tomanem. Zápasy mezi Iuventou a Slavií, stejně jako s Mostem, Šalou nebo Porubou mají v posledních letech specifickou chuť, protože každý chce vyhrát, vždy se bojuje i špičku MOL ligy, o tituly, ale myslím, že všechny ty emoce, které ta utkání provázely, vycházely z touhy vyhrát. Určitě tam nikdy nebylo nic osobního. Osobně si práce lidí v Praze velmi vážím. Tak jako jsem dával ze sebe vše ve prospěch Iuventy Michalovce, kde jsem chtěl každý zápas vyhrát, tak to samé budu dělat i ve Slavii. Vydám maximální úsilí, abychom do každého utkání šli s vítěznou mentalitou.

 

Kolik toho víte o současném kádru Slavie? Prezident klubu Richard Toman si v posezonním hodnocení stěžoval na roztříštěnost kádru, že se mezi hráčkami vytvořily různé skupinky…

Tým Slavie sleduji poslední tři měsíce velmi detailně a intenzivně. Viděl jsem všechny zápasy Slavie od března, samozřejmě včetně semifinále s Porubou i finále s Mostem. Takže mám dostačující informace o hráčkách, jejich výkonnosti. Co se týká těch osobních věcí, tak o nich vím, protože pan Toman přede mnou nic netajil, a jedním z mých úkolů bude vytvořit kolektiv, který by dobře fungoval. To považuji za velmi důležitou věc, což jsem se potvrdil v Michalovcích. Všech těch úspěchů, kterých jsem tam dosáhl, tak to bylo díky tomu, že kabina fungovala jako skutečný kolektiv a měl jsem kolem sebe výborný realizační tým, na který jsem se mohl spolehnout. Vím, že kvalita kádru neznamená skoro nic, pokud tam není pohoda a soudržnost.

 

Žádal jste vedení klubu, aby některé hráčky nepouštělo na přestup?

Bavili jsme se panem Tomanem o kádru na příští sezonu, na kterých pozicích bude třeba se posílit. Víme a jako první jsme řešili pozici brankářky, protože Michaela Hillebrandová odchází do Německa i za pracovní nabídkou, Mateja Serafimová přestupuje do Dánska. Na tuto pozici proto hledáme vhodnou adeptku jako jedničku. Slavia má v záloze další mladé talentované gólmanky, kterým dáme prostor k rozvoji. A další strategie bude podobná, chceme hrát s mladými talentovanými odchovankyněmi.

 

Na kom se současného kádru Slavie hodláte stavět?

Na to ještě teď neumím odpovědět, protože jako první se chci se všemi hráčkami osobně seznámit a budu mezi nimi hledat lídra, kapitánku a to nejen na hřišti, ale také mimo. Z Iuventy, kde jsem měl multinárodní tým od Španělky, přes Chorvatku, až po Rusky, Ukrajinky a Bělorusky vím, jak je důležité mít vůdčí osobnost. Tu jsem si tam dokázal najít a velmi to celému pomohlo.

 

Máte, budete mít nějaké požadavky na příchody hráček? Vytipoval jste si někoho ať z kádru Iuventy, který dokonale znáte? Nebo ze slovenské reprezentace?

Z Iuventy konkrétně ne, protože baby (rozuměj hráčky) jsou tam všechny pod smlouvami. Ale vím, že třeba na sezonu 2020/2021 už by se něco mohlo podařit. S panem Tomanem jsme se dohodli, že pro nejbližší sezonu jsou prioritou brankářka a spojka. Uvažujeme o posilách ze zahraničí, aby byly i vzorem a přínosem pro mladé hráčky. To se nám osvědčilo v Michalovcích, nejzářivějším příkladem byla Ukrajinka Olga Perederyiová, zřejmě nejkvalitnější pivotka MOL ligy. Mladé hráčky vedle ní za dva roky vyrostly až neuvěřitelným způsobem. Takže i takovouto cestou bychom chtěli jít. Ano, i ze slovenské reprezentace bych si dovedl představit nějaká jména, ale narážíme na stejný problém – smlouvy.

 

Proč jste vlastně v pondělí 20. května skončil jako asistent u slovenského týmu?

Prosím o pochopení, ještě o tom nechci mluvit. Děkuji.

 

Co bude vaším prvním krokem, až se ujmete vlády ve Slavii? Pojedete v červnu už na teambuildingové soustředění na Krétu?

Ano, na to soustředění už se chystám a také těším. Tam s každou hráčkou povedu osobní pohovor. Ale děvčata se nemusejí bát, nečeká nás tam žádný tvrdý dril, jedou tam odpočívat na náročné sezoně, nabrat síly, vyhřát se, ale také právě utužit partu. Proto mám připravené nějaké aktivity v rámci teambuildingu. A jedno překvapení. Ale to si necháme až na červen. Samozřejmě se budu snažit získat co nejvíce informací, a to nejen k házené, ale také mimo ni. O co se hráčky zajímají, co studují, protože i toto je pro mě důležité. Házená už není jen o samotné házené na hřišti, v Michalovcích jsem měl s některými hráčkami velmi dobré vztahy, že jsme si dokázali povídat i o jiných věcech než o házené. Hodně mi také ukáže tréninkový proces, ale ještě ne na Krétě, když si hráčky musejí sáhnout na dno sil. Tam se ukáže morálka a skutečné vlastnosti, charakter.

 

Čeho chcete se Slavií dosáhnout? Nebude vám scházet motivace, když jste s Iuventou všechno vyhrál?

(smích) Jsem velmi ambiciózní člověk, takže mi určitě nechybí motivaci. Právě naopak. Chtěl bych se Slavií dokázat něco podobného jako v Iuventě. Neslibuji, že to vyjde hned první sezonu, ale budeme na to pracovat, protože Slavie má dobré zázemí, dobré tréninkové podmínky, kvalitní hráčky a především kvalitní mládež, jednu z nejlepších v Česku. S panem Tomanem jsme se dohodli, že to pro první sezonu nebudeme hrotit, ale cíle samozřejmě máme. Chceme se co nejdál probojovat v Českém poháru, v rámci společné česko-slovenské MOL ligy si zajistit co nejvýhodnější pozici pro české play-off a v něm se dostat do finále.

 

František Urban (33)

Datum narození: 10. července 1985.

Hráčská kariéra: ŠKP Sečovce (1996-2007), 2002 získal s týmem stříbrné medaile v nejvyšší slovenské soutěži. V letech 2004 a 2008 zvítězil na univerziádách.

Trenérská kariéra: 1. MHK Košice – starší žáci (2011-2012), Iuventa Michalovce (2012-2019) – v tomto klubu prošel všechny pozice od dorostenek až po ženy, od asistenta až po hlavního trenéra, kterým byl od února 2015 do března 2018. Do 20. května 2019 byl asistentem u reprezentačního družstva žen Slovenska.

Studium: Fakulta sportu, Prešovská univerzita – magister; Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci. Házená: Trenérská licence A (probíhající).

Koníčky: Hudba, móda/tenisky, knihy, filmy, běh.

 

 

Aktualizováno Pátek, 24 Květen 2019 08:24
 

Navštivte nás:
Založeno na Joomla!. Designed by: free hosting ftp value hosting Valid XHTML and CSS.