company logo
company logo

Generální partner

PartneřiProjekty

Spolupracujeme

Hlavní strana Ženy Aktuality Šéf DHC Slavia Richard Toman: Na finále byla radost pohledět! Řezáč a Štika povedou tým dál

Šéf DHC Slavia Richard Toman: Na finále byla radost pohledět! Řezáč a Štika povedou tým dál PDF Tisk Email
Napsal uživatel kzr   
Středa, 31 Květen 2017 08:11

 

Slávistické stříbro z právě skončeného českého play-off má vzhledem k okolnostem skoro cenu zlata. Prezident DHC Slavia Praha Richard Toman hodnotí sezonu střízlivě, bez emocí. Vychází mu jako úspěšná, už proto, že se Slavia vrátila po letech na evropskou scénu a Most donutila bojovat o titul až do poslední minuty rozhodujícího finálového klání. A co znamená "Rok nula"? Kam by se měl klub posunout a kdo bude trénovat interligové družstvo v příští sezoně? Nejen to odhaluje v rozhovoru Richard Toman.

 

 

Prezident DHC Slavia Praha Richard Toman slaví s hráčkami druhé místo. | Foto: Ladislav Nussbauer

 

Odpovídá druhé místo Slavie rozložení sil a výkonnosti v české ženské házené?

Prostě je to realita, v předešlé dekádě bychom s tímto týmem těžko postoupili do play-off, úroveň české ženské házené však za tu dobu výrazně klesla. To ale nijak nesnižuje celoroční zodpovědný výkon a odhodlání celého týmu bojovat celkově o co nejlepší tabulkové umístění. Řadu utkání hrála děvčata na hraně svých momentálních možností, např. první a poslední finálová utkání s Mostem, to byla radost se dívat a to je posouvá dopředu. Takových utkání je ale prostě během sezony málo. Jsme nadšení, že jsme všechna utkání play-off zvládli velice graciózně až na jedno, a to byl v pořadí druhý finálový zápas, tam jsme vyhořeli…

 

Co vás v této sezoně nejvíce potěšilo?

Těší mě zařazování velice mladých hráček do týmu. To ale dělají téměř všechna družstva v interlize resp. jsou k tomu nucena, což souvisí s předcházející otázkou. My jsme letos zařadili do týmu i tři děvčata „novicky“ ze současného juniorského reprezentačního týmu (Adéla Novotná, Eva Svobodová, Barbora Večeřová), které tuto sezonu hrály a nastupovaly i ve finálových utkáních. K těm mladým talentům musím zmínit i ligově už ostřílenou Veroniku Galuškovou, která u juniorek letos končí a která fantastickou střelou v posledních vteřinách rozhodla o prodloužení prvního finále… Potěšila mě aktivní snaha všech hráček podílet se finančně na Poháru EHF, naštěstí snad už pro příští ročník tuhle pomoc klub potřebovat nebude. Příjemně mě zaskočilo, že hráčky velice pozitivně ocenili naše rozhodnutí využít nečekaně získané peníze z účasti slávistek na ME k regeneračnímu pobytu v lázních o Velikonocích. Myslím, že tam došlo k výrazně silnému semknutí týmu, a to se odrazilo i utkáních play-off.

 

A co nejvíce zklamalo?

Zklamal mě přístup všech aktérů ve Final Four Českého poháru 2016 v Jindřichově Hradci.

 

Co chcete udělat proto, abyste přetrhli šňůru titulů Baníku Most?

Budeme muset družstvo doplnit o zkušenější hráčky, které budou umět tým podržet ve chvílích, kdy hrajeme zmateně a trápíme se. Najít hráčku – „leadra“ týmu, která potáhne tým za vítězstvím. Pak teprve budeme Mostu vyrovnaným soupeřem, který ho bude moci porážet a nikoli občas porazit. Ačkoli to může znít nesportovně, je o titulu v posledních letech rozhodnuto v podstatě už před sezonou. Rád bych se spolu s lidmi, kteří Slavii vedeme, pokusil o změnu. :-)

 

Bude Slavia také v příští sezoně startovat v evropských pohárech? Pokud ano, do kterého se přihlásíte?

Evropský pohár chceme hrát určitě, byl to jeden ze slibů, které jsme hráčkám už před touto sezonou dali, že pokud si účast vybojují, budeme pohár hrát. Záleží na Baníku Most, zda se přihlásí do Champions League, kde by musel nejprve hrát v předkvalifikačním turnaji. Zatím máme informace, že ano. My bychom se potom přihlásili opět do Poháru EHF, na ten má ovšem také nárok Sokol Poruba, vítěz Českého poháru. V tuto chvíli má ČR v Lize mistryň jedno místo, v EHF pohárech také jedno místo a v Challenge Cupu dvě. V případě, že Poruba bude chtít absolvovat Pohár EHF, tak můžeme evropskou federaci požádat o změnu poměru a získat dvě místa v Poháru EHF a jedno v Challenge Cupu. Evropská federece většinou vyhoví. Uvidíme také, zda se přihlásí do poháru i Zora Olomouc. Definitivně budeme vše znát do 14 dní.

 

Slavia se v této sezoně vrátila do evropských pohárů. Jak přínosné to bylo? A kolik vás účinkování v nich stálo?

Ano, po dlouhých letech jsme letos absolvovali v poháru EHF čtyři utkání, dvě výhry nad švédským Skuru IK a v dalším kole nás vyřadil velice silný a mezinárodně ostřílený dánský Viborg HK. Finanční náročnost souvisí především s geografickým místem soupeře a s tím spojenou dopravou, dále hraje roli státní příslušnost rozhodčích a delegátů, protože jim platíte nejen diety a pobyt, ale také dopravu. Letošní účast nás stála kolem 700 tisíc korun.

 

Již před koncem sezony bylo jasné, že Kamila Kordovská odchází do bundesligového Blomberg-Lippe. Opustí kádr ještě další hráčky?

Ne, nikdo kromě Kamily do zahraničí ani jinam neodchází. Uvolníme však některé hráčky na hostování do jiných klubů, kolik a které to budou oznámíme nejprve jim.

 

Kdo do týmu Slavie přijde?

Na dubnovém regeneračním soustředění ve Špindlerově Mlýně jsme se sešli a dohodli se slovenskou reprezentantkou Martinou Tulipánovou ze Šaly na přestupu k nám. Martina je schopná kvalitně odehrát post obou křídel a navíc i pivota, takže se jedná pro nás o univerzální hráčku. Další jména budeme postupně zveřejňovat, jakmile dojde k podpisu smlouvy. Celkově máme v plánu kádr doplnit asi o čtyři hráčky.

 

A kdo ho povede jako hlavní trenér?

V minulosti jsem avizoval, že jednáme se dvěma zahraničními trenéry. Situace se ale od prosince 2016 vyvinula na této pozici velice příznivě, takže po příchodu Františka Štiky jako asistenta k současnému hlavnímu trenérovi Richardu Řezáčovi zůstávají obě pozice na příští sezonu nezměněny.

 

S lednovým nástupem kouče Richarda Řezáče jste vyhlásil „Rok nula“ pro Slavii. Jaký tedy bude ten první a jakým směrem se bude klub ubírat?

Ten výrok o „Roku nula“ jsem vyřkl na letním soustředění proto, aby děvčata měla dopředu jasnou a známou představu, k jakým vizím klub míří a aby na to byla připravena. V letošní sezoně jsme se měli opětovně seznámit se soukolím evropských pohárů, postoupit do play-off české soutěže a vytipovat hráčky, se kterými budeme dlouhodobě pracovat. Zároveň nalézt krizové body v dalším postupu k návratu na absolutní vrchol české scény a stabilní pozici v Evropě. To se nám podařilo a rádi bychom tedy v příštím roce vyhráli titul mistra ČR a v průběhu tří let dohrávali evropské poháry minimálně ve čtvrtfinálových kolech. Samozřejmě si uvědomuji, že se pohybujeme ve sportovním prostředí, kde záleží také na zdravotním stavu hráček a leckdy i na štěstí či jiných okolnostech, ale podle mne si cíle musíme vytyčit, a to ne přízemní.

 

Podařilo se vám získat sponzory, partnery nebo vybojovat více dotačních peněz?

Jsme rezortním střediskem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ze kterého čerpáme standardní tabulkové finanční prostředky. V minulosti nám tyto peníze stačily pokrýt nejzákladnější klubové potřeby. Nikoli však účast v evropských pohárech či dokonce přestup a mzdu hráčkám z jiných klubů. Od loňské sezony se však díky pochopení kompetentních osob na MŠMT prostředky zvýšily o konstantní částku, čímž tak můžeme v klidu odehrát jedno až dvě kola evropských pohárů. Více dotačních peněz za účast v pohárech přislíbil klubům i Český svaz házené. Jednáme také s dalšími partnery, které chceme do házené přivést, snad v krátké době podepíšeme smlouvu s hlavním partnerem klubu. Pokud se to podaří, rádi ho veřejnosti představíme.

 

Jak vlastně na Slavii dopadla záležitost ohledně zrušených dotací a vše kolem problémů na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy?

Vzhledem k tomu, že halu platíme pololetně, v pohárech jsme dohráli na podzim loňského roku a dotační platby by podle prohlášení paní ministryně Valachové měly začít proudit od června, tak se nás výpadek nijak nedotknul. Peníze od ČSH z dotačních programů nebyly v plánovaném rozpočtu, protože se s přidělením nikdy počítat dopředu nedá, takže v tuto chvíli končíme sezonu bez zadluženosti s minimálním aktivem.

 

Aktualizováno Středa, 31 Květen 2017 08:16
 

Navštivte nás:Založeno na Joomla!. Designed by: free hosting ftp value hosting Valid XHTML and CSS.