​První trénink a taktická příprava

Slávistky se připravují na duel s Handball Käerjeng.

Házenkářky Slavie Praha absolvují v pátek od 14.00 hodin první trénink před víkendovým dvojzápasem proti lucemburskému celku Handball Käerjeng ve třetím kole Poháru EHF. Obě utkání se hrají ve městě Bascharage (lucembursky: Nidderkäerjeng; německy: Niederkerschen), které leží 18 kilometrů jihozápadně od metropole Lucemburku. První duel je na programu v sobotu 21. listopadu od 19.00 hodin, odveta o den později od 18.00 hodin.

Dvacetičlenná výprava Slavie čítající 16 hráček a čtyři osoby realizačního týmu se ve čtvrtek večer přesunula letecky přes Amsterdam do Lucemburku a následně autobusem do Bascharage. Všichni absolvovali ve středu povinné testy na koronavirus a všichni s negativním výsledkem.

Rozhovor s trenérem Slavie Praha Františkem Urbanem

Ve vší úctě k lucemburské házené, přijeli jste postoupit? Jiný cíl asi mít nemůžete?
Myslím, že je v našich silách postoupit, zvlášť, když jsme v plné sestavě. Pokud by to vyznělo jako diplomatická odpověď, tak ano, jasně, jedeme postoupit.

Kolik toho o soupeřkách víte? Viděl jste nějaký jejich zápas ze záznamu?
Viděl jsem videozáznam jednoho zápasu z minulé sezony a co jsem dohledal, tak se kádr skoro nezměnil. Jejich družstvo je hodně mezinárodní, mají čtyři Polky, dvě Francouzky, Němku. Navíc jde o mix starších a mladých hráček. Výkonnostně bych je zařadil do středu tabulky MOL ligy. Mají starší brankářky, očekávám, že budou dost zkušené. Jejich první šestka, kterou jsem viděl v tom jediném zápase, ho odehrála téměř celý, skoro bez střídání a opět šlo o starší hráčky. Podle dostupných údajů, odehrál lucemburský tým poslední ligové utkání 20. října. My jsme před nucenou přestávkou hráli naposledy 11. října ve Zlíně.

Výprava Slavie bydlí v hotelu, který je součástí rodinného pivovaru.

Když jste zmínil nucenou přestávku, může být i toto v něčem rozhodující faktor?
To uvidíme až v sobotu a neděli při zápasech. Ale samozřejmě nějak se to může podepsat na výkonnosti. Vždyť skoro měsíc jsme netrénovali v hale, po pěti týdnech jsme odehráli soutěžní zápas. Ten v sobotu doma proti Sokolu Poruba jsme zvládli na výbornou. Proto věřím, že bychom to v Lucembursku měli zvládnout.

Výhra 35:26 v MOL lize nad Sokolem Poruba vás musela potěšit…
Byl bych velmi rád, kdybychom v Lucembursku navázali na sobotní utkání s Porubou. Přiznám, že úvod nebyl až tak dobrý, ale každou minutou jsme se dostávali více do hry a blížili se tomu, co chceme hrát. Posledních patnáct minut už však naopak bylo přesně to, co bych si představoval. Měli jsme tam velmi dobrý úsek zápasu, který jsme vyhráli 8:0 a tím se dostali do klidu. Fungovala nám obrana a k ní ještě i rychlý přechod do útoku. A myslím, že právě toto by mohlo platit na lucemburský tým, protože moc rychle směrem dopředu nehrají.

Je něco, co by vás mohlo zaskočit?
Kdybychom byli v klasickém tréninkovém procesu od léta bez přerušení a v normálním zápasovém rytmu, tak bych byl optimističtější co se týká postupu. Jenže… Ta doba je zvláštní. Ale jsem rád, že jedeme v kompletní sestavě, s tím nejsilnějším, co máme k dispozici.

Může pro vás být nevýhodou, že se bude hrát dvakrát na hřišti soupeřek?
Když se toto kolo Poháru EHF losovalo, začal v Česku platiti nouzový stav. Proto byly řešením dva zápasy v Lucembursku, nikdo tehdy nevěděl, jak dlouhý bude a jakou bude mít podobu. Teď je na tom Lucembursko podobně jako Česko, tamní vláda také zavedla nouzový stav. Tím, že se bude hrát bez diváků, tak se skoro maže výhoda domácího prostředí. Prostě si musíme poradit s podmínkami jaké jsou.

Jak jste v posledních dnech před odletem chránili, aby se někdo z týmu nenakazil?
Všichni už nějakou dobu žijeme monotónní životy, držíme se doma. V hale se setkáváme jako jednolitá skupina bez vnějších vlivů. V pátek 13. listopadu jsme absolvovali testy před zápasem s Porubou, další testování proběhlo ve středu 18. listopadu. Děvčata sama vědí, o co jde. Snažíme se dostávat co nejméně do kontaktu s jinými lidmi.

Čekají vás v Lucembursku další testy na koronavirus?
EHF při takových dvojzápasech prodlužuje lhůtu testů na koronavirus ze 72 hodin na 96. Výsledky jsme jim poslali a pokud vše schválí, lhůta uplyne v neděli 22. listopadu v 21 hodin a to už by mělo být po druhém utkání. Takže další testy už bychom nemuseli absolvovat. A pokud, tak až před druhým zápasem a to by byly antigenové testy.

Oběd před prvním tréninkem.

Kádr Slavie Praha pro zápasy v Lucembursku

Brankářky: Pavlína Michalská, Martina Koudelková, Merkéta Šlejtrová.

Spojky: Julie Franková, Veronika Galušková, Denisa Holeňáková, Eliška Jačková, Adéla Novotná, Magdaléna Svobodová, Natálie Svobodová, Tereza Vostárková.

Křídla: Vendula Fryčáková, Veronika Holečková,

Pivotky: Lucie Jelínková, Adriana Míšová, Adéla Zimová.

Realizační tým: František Urban – trenér, Klára Nožičková – fyzioterapeutka, Richard Toman, Richard Toman ml.

Utkání mají řídit lucemburští rozhodčí Philippe Linster a Alain Rauchs, kteří zaskočí za polské sudí Filipa Fahnera a Lukasze Kubise, protože jeden z nich měl pozitivní test na koronavirus.