​Slavii čeká čtvrtfinále Poháru EHF

Pražanky se o víkendu dvakrát utkají v chorvatském Záhřebu s tamní Lokomotivou

Slávistky dorazily do chorvatského Záhřebu.

Házenkářky Slavie Praha se přesunuly v kompletní sestavě do chorvatského hlavního města Zábřehu, kde v sobotu a v neděli sehrají dvě čtvrtfinálová utkání Poháru EHF proti tamní Lokomotivě. Oba dny se začíná v 18.00 hodin.

Tým trenéra Františka Urbana absolvoval ve středu dopoledne povinné PCR testy na koronavirus. Všechny s negativním výsledkem a tak vyrazil o den později na 640 kilometrů dlouhou cestu, vpodvečer byl na místě a výprava se ubytovala v hotelu.

Po lednovém losu čtvrtfinálových dvojic začal pro kouče Urbana boj s časem a technikou, aby se dostal k nějakým záznamům duelů Lokomotivy. A podařilo se. „Viděl jsem poslední utkání Lokomotivy Záhřeb v osmifinále Poháru EHF proti italskému týmu Jomi Salerno. Také jsem se dostal k nahrávkám z ligových zápasů, takže jsem soupeřky snad načetl,“ vysvětlil Urban.

Lokomotiva dvakrát vysoko porazila Italky

Nejvíce si vzal z osmifinále proti Italkám, které Chorvatky dvakrát vysoko porazily - 33:22 a 34:18. Oba zápasy se hrály v Záhřebu. Slávistky prošly do čtvrtfinále bez boje poté, co jejich švýcarské soupeřky Eagles Spono kvůli karanténním nařízením ze soutěže odstoupily.

A co trenér Urban ze záznamů zjistil o hře Lokomotivy? „Především že mají velmi dobrého trenéra Nenada Šoštariće. Svou kvalitu potvrdil i tím, že s chorvatskou reprezentací získal na prosincovém mistrovství Evropy v Dánsku bronzové medaile. V týmu pro ME bylo osm hráček Lokomotivy,“ popsal Urban a přidal detaily: „Zaměřoval jsem se právě na tyto hráčky, protože ty jsou osou i v klubu. Analyzoval jsem však nejen hru v lize či poháru, ale i v národním družstvu, protože je tam čitelný rukopis trenéra. Typický je pohyb mezi spojkami, na nichž hrají kvalitní házenkářky. Lokomotiva má také běhavá křídla směrem dopředu. Velmi dobrou základní šestku doplňuje zkušená a kvalitní brankářka Lucija Bešenová, která také chytala na mistrovství Evropy.“

Pokud by měl Urban vyzdvihnout jedno jméno z kádru Lokomotivy Záhřeb, pak Larissa Kalausová. Běžně hraje nejvíce minut nejen za Lokomotivu, ale i národní tým.

Dvoje dvojčata

A pozor, není toho příjmení v družstvu Lokomotivy i chorvatské reprezentace jediná. Doplňuje jí dvojče Dora.

A ještě jednou pozor. Unikátní složení umocňují ještě další čtyřiadvacetiletá dvojčata Paula a Stela Posavecovy, které jsou jen o dva měsíce mladší než Kalausovy.

„Ale nebude to jen o té jedné hráčce Larisse Kalausové, my se musíme soustředit na celý jejich tým, protože jsou skutečně dobré,“ doplnil Urban.

Na otázku, co s jeho týmem udělá dlouhá zápasová přestávka od 27. ledna, odpověděl: „Toho se trochu obávám. Na jedné straně sice může být fajn, že jsme si odpočinuli, měli jsme v trénincích možnost věnovat hodně času přípravě na toto pohárové dvojutkání. Ale ten zápasový rytmus nám může chybět.“

Domácí jsou favoritky, ale jdeme se bít

Ten zcela určitě nechybí domácím, protože Lokomotiva odehrála v té době pět ligových zápasů. A všechny vyhrála vysokým rozdílem. Naposledy v úterý nad Sesvete 38:20. „Úroveň chorvatské ligy, které vládnou právě Lokomotiva Záhřeb a Podravka Vegeta Koprivnica, nebude tak vysoká jako česko-slovenské MOL ligy. Ale výkonnost Lokomotivy bych přirovnal k Baníku Most a Iuventy Michalovce,“ popsal Urban a s tím, že: „Zaměřovali jsme se na bránění a obranný systém, protože v takových pohárových utkáních rozhodují právě obrany. Chceme eliminovat hru jejich spojek, nedovolit jim jejich křížný pohyb. Musíme se snažit získat míč a dostat je pod tlak při naší hře směrem dopředu.“

Urban nemá problém přiznat, že: „Ano, Lokomotiva je určitě favoritem. I když domácí prostředí nebude hrát takovou roli, protože se bude hrát bez diváků. Tím by mohlo jít skoro o zápas na neutrální půdě. Ony však budou mít výhodu ve znalosti haly a hřiště. Jsme odhodlaní se pobít o co nejlepší výsledek. Páteční trénink by nám měl pomoci, abychom si zvykli na podmínky v hale.“

Dvojice čtvrtfinále Poháru EHF

Lokomotiva Záhřeb (Chorvatsko) – Slavia Praha
Rincon Fertilidad Malaga (Španělsko) – A.C. PAOK Soluň (Řecko)
HC Galyčanka Lvov (Ukrajina) – Club Balonman Atletico Guardes (Španělsko)
Rocasa Gran Canaria (Španělsko) – Yalikavaksports Club (Turecko)

První utkání jsou na programu o víkendu 13. a 14. února 2021, odvety by se měly hrát o týden později.

Dvojice pro semifinále Poháru EHF

Postupující z dvojice Rincon Fertilidad Malaga (Španělsko) – A.C. PAOK Soluň (Řecko) proti postupujícímu z Lokomotiva Záhřeb (Chorvatsko) – Slavia Praha
Postupující z dvojice Rocasa Gran Canaria (Španělsko) – Yalikavaksports Club (Turecko) proti postupujícímu z HC Galyčanka Lvov (Ukrajina) – Club Balonman Atletico Guardes (Španělsko)

Program A-týmu Slavie Praha

Sobota 13. února 2021 – 18.00 hodin: Lokomotiva Záhřeb – Slavia Praha, čtvrtfinále Poháru EHF.
Neděle 14. února 2021 – 18.00 hodin: Slavia Praha – Lokomotiva Záhřeb, odveta čtvrtfinále Poháru EHF.
Sobota 20. února 2021: ŠŠK Prešov – Slavia Praha, 19. kolo.
Neděle 28. února 2021 – 13.00 hodin: Slavia Praha – Zora Olomouc, předehrávka 22. kola.
Středa 3. března 2021: Slavia Praha – DAC Dunajská Streda, 20. kolo.
Sobota 6. března 2021: Sokol Poruba – Slavia Praha, 21. kolo.
Středa 10. března 2021: DAC Dunajská Streda – Slavia Praha, dohrávka 7. kola.
Sobota 13. března 2021: Iuventa Michalovce – Slavia Praha, dohrávka 11. kola.
27. března 2021: Slavia Praha – Iuventa Michalovce, 24. kolo.
10. dubna 2021: Slavia Praha – Sokol Písek, 26. kolo.

Poslední 26. kolo základní část MOL ligy by se mělo hrát 10. dubna 2021. Semifinále českého play-off, stejně jako skupina o záchranu, mají začít 24. dubna. Finále a o třetí místo je na programu o víkendech 8.-9. a případně 15.-16. května. Sestupující bude známý nejpozději 20. května.

Vítězný klub společné česko-slovenské MOL ligy získá prémii 63 tisíc korun, druhý bere 45 000 a třetí 27 000 korun. Účastnický poplatek za start v MOL lize činí 29 000 korun z důvodu pandemie koronaviru.

Příchody do Slavie Praha

Veronika Holečková, spojka, dorost Slavie Praha
Denisa Holeňáková, spojka, dorost Slavie Praha
Vendula Hubová, spojka, PSG Zlín
Vladimíra Kišiková, pivot, Iuventa Michalovce
Martina Koudelková, brankářka, dorost Slavie Praha
Veronika Studená, spojka, Havlíčkův Brod
Tereza Vostárková, spojka, dorost Slavie Praha

Odchody ze Slavie Praha

Jana Chlupová, křídlo, Sokol Písek
Tereza Pokorná, spojka, Sokol Písek
Petra Puzstaiová, brankářka, Maďarsko
Karin Řezáčová, brankářka, DHC Plzeň

Realizační tým Slavie Praha pro sezonu 2020-2021

František Urban; hlavní trenér, licence A
Renata Wdowyczynová a Richard Toman; vedoucí družstva
Lenka Ciznerová, Jiří Dejl, Dušan Kožehuba; fyzioterapeuti

Fotogalerie