PHC 2014 za námi

O víkendu se konal velký mládežnický turnaj Prague Handball Cup. Na něm se představily i týmy Slavie Praha a jako první přinášíme zprávu z vystoupení družstva mladších dorostenek. Hodnocení trenérky čtěte v článku.

Hodnocení trenérky Sandry Stehlíkové.

Jako každý rok, je pro každého házenkáře a házenkářku velikonoční víkend největším házenkářským svátkem. Do Prahy se totiž sjíždí družstva z různých zemí i kontinentů, se kterými lze poměřit síly a zahrát si tak i s někým jiným, než jsou jen česká družstva. Pro nás to nebylo jiné a jelikož los základní skupiny k nám byl velmi přívětivý. Nesetkaly jsme se první dva dny ani s jedním českým zástupcem. Naopak na nás čekala dvě dánská družstva - Tars-Ugilt IF a Brabrand IF I, jedno švédské družstvo - Torslanda HK I, slovenské - J.S.G. Bánovce n/B a jeden nevšední soupeř z Hong Kongu.

Hned v pátek na nás čekaly tři zápasy. V prvním zápase v 8:50 jsme nastoupily proti dánskému družstvu Tars-Ugilt IF. Po počáteční nervozitě jsme Dánské družstvo dokázaly přehrát a do turnaje tak vstoupily vítězně. Ve druhém zápase jsme narazily na naše východní sousedy ze Slovenska - Bánovce n/B. V tomto zápase bylo klíčové uhlídat hlavně levou a střední spojku soupeře, které jediné byly nebezpečné. I tento úkol jsme splnily a další dva body do tabulky byly doma. Ve třetím večerním zápase už ale na nás čekal soupeř z jiných výšin. Švédské družstvo Torslanda HK I nám hned od začátku ukázalo, kdo je na hřišti pánem a prakticky nás v prvním poločase do ničeho nepustilo. Naopak nám dalo lekci z produktivity, dynamiky pohybu a důrazu v osobních soubojích. Tak jak se odehrával první poločas vše pokračovalo i v poločase druhém. První zasloužená prohra na turnaji byla na světě.

Čtyři body ze šesti jsme ale první den získaly a malý cíl tak splnily. Žádné zaváhání jsme si již ale nemohly dovolit. Hned v sobotu ráno na nás čekal soupeř až z daleké Činy - Hong Kong, jejichž hráčky vypadaly zprvu jako snadný soupeř, kterého každé družstvo přehraje. To se ale nestalo a naopak družstvo Hong Kongu se zápas od zápasu lepšilo a nám rozhodně nic zadarmo nedalo. My se hlavně trápily v obraně, která jakoby ještě po ránu spinkala a postrádala jakýkoliv důraz. Soupeř se nás tak neustále držel na dostřel a my se dokázaly utrhnout až ve druhé polovině 2. poločasu a udržet uklidňující náskok. Nakonec to asi bylo dobře, že jsme si musely trochu víc máknout. Ve druhém zápase jsme totiž narazily na druhý dánský celek, silný Brabrand IF I. S Dánkami jsme si to nakonec rozdali o druhé místo ve skupině. A nutno říct, že to byl asi nejhezčí zápas, který jsme sehrály v základní skupině. Holky byly namotivované a bylo vidět, že tento zápas chtějí odehrát daleko lépe než ten v pátek se Švédkami nebo ráno s Hong Kongem. Od začátku se nám dařilo proměňovat jasné gólové příležitosti a krom kratičké chvilky jsme po celou dobu prvního poločasu dokázaly udržet dvou gólové vedení. Druhý poločas byl ještě více vyhrocený a krom častého vylučování se i červenalo na obou stranách. Velmi hektický konec jsme nakonec zvládly na výbornou a díky oběma proměněním sedmimetrovým hodům v posledních dvou minutách zápasu odcházely ze hřiště vítězně.

Druhé místo ve skupině nás dostalo do další, nedělení fáze turnaje - do jedné z osmifinálových skupin. Turnajový pavouk nám nakonec přiřkl neoblíbeného soupeře HC Háje a druhé družstvo švédské Torslandy HK II. Jako první jsme šly na družstvo Hájů a nutno říci, že už jsme prohrávaly ještě v sobotu večer, kdy se to hráčky dozvěděly. V zápase jsme předvedly naprosto odevzdaný výkon, ve kterém chyběl hlavně důraz v obraně a chuť něco se zápasem udělat. Poločasová prohra o 5 branek už nešla stáhnout a tak jsme naprosto zaslouženě opět s tímto družstvem prohrály o 7 branek. Co se nám nepodařilo v prvním zápase, jsme chtěly odčinit v zápase druhém a zakončit tento turnaj vítězně, byť už jsme postoupit do čtvrtfinále nemohly. Proti družstvu Torslandy II jsme nakonec sehrály druhý nejhezčí zápas na turnaji. Do zápasu nastoupilo úplně jiné družstvo než do zápasu s Hájema. Všechny hráčky bojovaly, dřely a byť to ne vždy vyšlo, tak jsme se postupně dokázaly krůček po krůčku dotahovat na soupeře a paradoxně v oslabení dokázat srovnat skóre a opět v poslední minutě ze sedmimetrového hodu přenést vítězství na naší stranu.

Bilance pěti výher a dvou proher je tak velmi příjemná. Turnaj přinesl hráčkám příjemné zpestření ke konci sezóny a hodně zkušeností. Každý zápas s kvalitním zahraničním soupeřem je vždy k nezaplacení. Poděkovat chci i těm pár věrným fanouškům, kteří holkám fandili po celou dobu, i když se jim zrovna nedařilo a klukům z Dukly, kteří jako jediný dokázali opravdu holkám fandit a podpořit je nahlas.

Jako negativum vidím krom vážnějšího zranění Alžběty Kociánové chování některých lidí, fanoušků při utkání. Ač si to tito rádoby fanoušci neuvědomují, tak jejich neustále hnusné pokřikování na holky na hřišti odnášejí hlavně samotné hráčky. Toto do sportu nepatří a pokud si to někteří nedokáží uvědomit, tak do haly nepatří. Nikdo není dokonalý a už vůbec ne děti. Podpořit totiž vlastní děti, když se jim nedaří je to nejdůležitější. Je to škoda, stačí vzít pár trubek či řehtaček a holkám vytvořit atmosféru, kterou si zaslouží a na kterou budou vzpomínat. Snad toto vyjde příště a celý turnaj pak bude ještě dokonalejší než byl tento. I přes toto holkám děkuji za odvedenou práci a snad si z turnaje odnesly nejen zkušenosti, ale i nové zážitky :)